Czasem słońce, czasem deszcz. Kiedy robi się chłodniej, warto pomyśleć o daniu, które pomoże się rozgrzać. Nam przyszedł do głowy długo gotowany, aromatyczny gulasz.
Gulasz:
500 g mięsa wieprzowego – najlepiej karkówki lub łopatki (ważne, aby mięso zawierało trochę tłuszczu)
1 duża papryka czerwona
2 średnie marchewki
1 duża cebula
0,75 ml bulionu warzywnego (najlepiej domowej roboty)
250 ml czerwonego wytrawnego wina
3 liście laurowe
2 łyżki koncentratu pomidorowego
kilka ziarenek ziela angielskiego, gorczycy białej, pieprzu czarnego
1 łyżka mielonego kminku
1 łyżka mielonej papryki czerwonej
mielona ostra papryka
kilka suszonych grzybów
2 goździki
oliwa
masło
sól
masło
sól
Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć przygotowanie gulaszu jest znalezienie odpowiedniego naczynia. Potrzebny będzie duży garnek z grubym dnem.
Mięso myjemy i dokładnie suszymy. Kroimy na małe, równe kawałki. Oprószamy mąką i podsmażamy na oliwie rozgrzanej na patelni; dosłownie kilka minut. Chodzi o to, aby mięso się ścięło (zamknęły się pory), a nie usmażyło. Przekładamy je do naczynia, w którym będziemy robić gulasz. Przekładamy również wytopiony z niego tłuszcz – doda smaku potrawie.
Drobno pokrojone: paprykę, marchewkę oraz cebulę dusimy na rozgrzanym maśle. Warzywa powinny zacząć oddawać swój sok i mięknąć. Podduszone przekładamy do naczynia z mięsem. Całość zalewamy bulionem, winem oraz wrzucamy przyprawy, liście laurowe, grzyby i goździki. Dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez ok. godzinę. Potem dodajemy koncentrat pomidorowy oraz ostrą paprykę. Przykrywamy i dalej dusimy przez ok. pół godziny. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem. Dusimy jeszcze przez chwilę i gotowe. Gulasz możemy podawać z ziemniakami, kaszą, makaronem, świeżą bułka ...w zależności, co, kto lubi najbardziej.
Półtorej godziny to minimalny czas potrzebny do przygotowania gulaszu. Solimy zawsze pod koniec gotowania.
pyfffne pyffne - zrecenzował mój mąż
OdpowiedzUsuń