niedziela, 21 sierpnia 2011

Chłodnik z cukinii




Cukinia w orzeźwiającym płynie. Przyjemnie syci :-)

Chłodnik z cukinii:

2 średnie cukinie
1 zielona papryczka chilli
1 ząbek czosnku (opcjonalnie)
garść świeżej bazylii
pół cytryny
mielony kminek
kurkuma
czerwona słodka papryka w proszku
ocet balsamiczny
oliwa z oliwek
cukier
sól

Cukinie, papryczkę i czosnek pieczemy w temperaturze 180 stopni C. aż będą miękkie. Papryczki będą gotowe pierwsze, potem czosnek i cukinie. Upieczone warzywa wrzucamy do garnka (jeśli nie chcemy, aby chłodnik wyszedł za ostry, usuwamy pestki z chilli). Wyciskamy sok z połowy cytryny i doprawiamy przyprawami. Zalewamy wodą, w zależności od pożądanej konsystencji (w naszym przypadku był to prawie litr wody) i gotujemy ok. 15 minut na niewielkim ogniu. Na koniec doprawiamy balsamico, oliwą, bazylią, cukrem oraz solimy do smaku. Po ostygnięciu miksujemy i chłodzimy w lodówce przez minimum godzinę.
Nasz chłodnik nadawał się do picia.

sobota, 20 sierpnia 2011

Zapiekanka ziemniaczana




Ziemniaki można przygotować na mnóstwo sposobów, a większość przepisów jest bardzo prosta. Nie można się nimi znudzić!

Zapiekanka ziemniaczana:

1 kg ziemniaków
2 średnie cebule (3 jeśli ktoś lubi)
20 dkg sera gruyere
1 jajko
2 łyżki śmietany
gałka muszkatołowa (opcjonalnie)
masło
sól
pieprz

Ziemniaki trzemy na tarce i odsączamy.  Dodajemy cebulę, zeszkloną wcześniej na maśle, śmietanę, starty ser i wbijamy jajko. Solimy i pieprzymy do smaku. Wymieszane składniki wykładamy do wysmarowanej masłem formy i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. przez około 40 minut.

Ziemniaki z ziemniakami




Między innymi tym daniem uraczyła nas włoska mamma podczas wakacji na Sardynii.
Odtworzyliśmy je po powrocie :-)

Ziemniaki z ziemniakami:

1 kg ziemniaków (wybieramy większe)
1 jajko
20 dkg masła
3 łyżki bułki tartej
20 dkg parmigiano regiano
sól
oliwa z oliwek

Obrane ziemniaki gotujemy al dente (nawet trochę twardsze). Kroimy wzdłuż na połówki i wydrążamy środek. To, co wydrążyliśmy, jeszcze ciepłe, ugniatamy na puree, dodajemy masło i mieszamy. Po ostygnięciu łączymy z rozbełtanym jajkiem, bułką tartą i drobno startym parmigiano. Solimy do smaku. Tak przygotowaną masą wypełniamy ziemniaczane łódeczki, które przed wstawieniem do piekarnika smarujemy od spodu oliwą. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C. ok pół godziny.

Sałatka z bobu




Świeży bób jest tak pyszny, że zazwyczaj jemy go zaraz po ugotowaniu. Ale warto wiedzieć, że istnieje trochę przepisów z jego udziałem...

Sałatka z bobu:

1 kg świeżego bobu
1 duża dymka
2 garści świeżej kolendry
1 ząbek czosnku (opcjonalnie)
oliwa z oliwek
sól

Bób gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Jak trochę ostygnie, obieramy ze skórki. Łączymy z posiekaną dymką i kolendrą oraz wyciśniętym czosnkiem. Polewamy oliwą z oliwek i solimy do smaku.

Sznycel z bakłażanów




Ten pomysł na bakłażana znaleźliśmy wśród przepisów kuchni kazachskiej (Kuchnia kazachska, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1988). Jest tak prosty, że nie może nie wyjść!

Sznycel z bakłażanów:

bakłażan
jajko
mąka do panierowania
sól
olej rzepakowy

Bakłażana pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C aż będzie miękki. Czas pieczenia zależy od wielkości warzywa. Jeśli zależy nam na czasie, wybieramy mniejsze. Gotowego bakłażana obieramy ze skórki i ostrożnie kroimy na pół (wzdłuż). Solimy, delikatnie spłaszczamy, następnie panierujemy w jajku i mące. Smażymy na oleju aż się zrumieni z obu stron.