poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Tarta porowo-pieczarkowa



Kruche ciasto nie musi oznaczać słodkiego deseru. Tarta może smakować, jak chcemy, również wytrawnie. Wszystko zależy od tego, na co mamy ochotę i co nam podpowiada fantazja.

Tarta porowo-pieczarkowa:

2 średnie pory
5 pieczarek
skórka z (niecałej ) połowy cytryny
4 łyżki śmietany
1 jajko
5 dkg świeżo startego parmezanu
masło (najlepiej klarowane)
sól
biały pieprz
cukier
gałka muszkatołowa

kruche ciasto

Pora i pieczarki (wcześniej obrane) drobno kroimy. Smażymy razem ze startą skórką cytryny (wcześniej sparzoną) na maśle, na średnim ogniu, do miękkości. Doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i świeżo startą gałką muszkatołową. Studzimy, następnie dodajemy śmietanę i lekko roztrzepane jajko. Gotową masę wykładamy na ciasto ułożone w formie do tart (na papierze do pieczenia). Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 st. C. ok 40 minut. Około 10 minut przed wyjęciem posypujemy parmezanem. Tarta powinna być delikatnie rumiana od spodu i od góry. Należy odczekać co najmniej 5 minut przed podaniem.

Krem z pieczonych warzyw




Pieczone warzywa charakteryzuje niezwykły aromat. W połączeniu z wędzonym boczkiem powstaje plejada smaku.

Krem z pieczonych warzyw:

4 czerwone papryki (mogą być 2 czerwone i 2 żółte)
1 duża cukinia
1 średni bakłażan
2 duże cebule
2 ząbki czosnku
20 dkg wędzonego boczku
łyżka masła (najlepiej klarowanego)
4 duże liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
sól
pieprz

marynata do warzyw:

3 łyżki oliwy z oliwek
łyżeczka octu balsamicznego
słodka czerwona papryka w proszku
tymianek
szczypta soli
1 mała rozkruszona peperoncino 

Bakłażana kroimy w plastry, solimy i odstawiamy. Po co najmniej pół godzinie osuszamy z wody ręcznikami papierowymi, mieszamy z pokrojoną na grubo cukinią, pokrojoną na ćwiartki cebulą oraz całymi, nieobranymi ząbkami czosnku i zalewamy marynatą; odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie warzywa pieczemy na folii, w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 st C, do miękkości. Paprykę pieczemy w całości aż będzie miękka, a skórka zacznie robić się czarna. Obracamy w trakcie pieczenia. Gotową paprykę przykrywamy folią, w ten sposób studzimy i dopiero potem obieramy ze skórki. Boczek kroimy w kostkę i smażymy na średnim ogniu aż zrobią się skwarki. Wyławiamy je i odstawiamy, a do tłuszczu dodajmy masło oraz wrzucamy upieczone warzywa, czosnek wyciskamy ze skórki i wrzucamy przyprawy. Całość zalewamy 1,2 litra wody (ilość wody zależy od pożądanej konsystencji) i gotujemy pół godziny. Studzimy, wyjmujemy liście oraz ziele i miksujemy.  Doprawiamy do smaku i gotujemy jeszcze 10 minut. Można podawać ze skwarkami.

Uważamy z solą, ponieważ boczek jest słony.