niedziela, 22 sierpnia 2010

Gnocchi

Gnocchi można przygotować na różne sposoby. Przedstawiamy wersję podstawową. 
Z masłem, czosnkiem i obowiązkowym Parmigiano Reggiano. Tanie, proste i pyszne.

Gnocchi

1 kg ziemniaków
200 g mąki
1 jajko (nie jest konieczne)
sól
2 duże ząbki czosnku
70 g masła
15 g Parmigiano Reggiano

Ziemniaki gotujemy (najlepiej na parze) do miękkości. Drobno pokrojone będą szybciej gotowe. Jeszcze ciepłe ugniatamy tak, żeby nie została żadna grudka. Następnie dodajemy mąkę, delikatnie roztrzepane jajko i sól. Mąkę dodajemy stopniowo, ponieważ kluczem do dobrych gnocchi jest odpowiednia konsystencja. Jeśli damy jej za dużo, będą twarde, jeśli za mało będą się rozpadać. Z gotowego ciasta tworzymy wałeczki o grubości ok. 1,5 cm, które kroimy na centymetrowe kawałeczki. Formujemy z nich okrągłe płaskie kluseczki, które oryginalnie kształtuje się widelcem i układamy na obsypanej mąką desce. Wrzucamy do garnka z wrzącą, lekko osoloną wodą. Ugotowane będą wypływać na powierzchnię. Wyjmując odcedzamy je dokładnie. 
Na patelni albo w rondelku rozpuszczamy masło i szklimy wyciśnięty lub drobno posiekany czosnek. Polewamy gnocchi i posypujemy świeżo startym Pargmigiano Reggiano. 

Rzadko komu gnocchi wychodzą za pierwszym razem, ale nie należy się zniechęcać. Trzeba złapać proporcje mąki i ziemniaków. Polecamy robić próby w trakcie wyrabiania ciasta 
i gotować pojedyncze kluseczki, co pomoże osiągnąć pożądaną konsystencję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz